Skånelas säsong är till ändaFoto: Magnus Granhagen

Inget kval för Skånela

Skånelas säsong slutar i moll, på fredagen lämnade Svenska Handbollförbundet besked om att det inte blir något kval till ligan.

Inga kvalspel kommer att genomföras i Svensk handboll, det innebär att Skånelas säsong nu är över. Jimmy Karlsson uppger för Norrortssporten att beslutet var rimligt men att han hade hoppats på att förbundet haft modet att avvakta och se hur det utvecklar sig.
– Jag hade kunnat spela ett kval i sommar. Men jag har inte insyn i alla detaljer utan jag ser det med Skånelaögon. Jag litar på att de har tagit ett klokt beslut. Nu tar vi semester och sedan är det försäsong. Vi hoppas kunna vara slagkraftiga nästa säsong igen och vara med och slåss i toppen, uppger Karlsson för sajten.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.