Inga problem med trängsel på restauranger och kaféer
Kommunens hälso- och livsmedelsinspektörer besökte 24 restauranger, barer och kaféer i helgen och kunde inte notera någon trängsel.
I Stockholms stad har det varit problem med trängsel på krogar vilket lett till att ett 20-tal ställen fått anmärkningar och fem stängts ner. I Sigtuna kommun gick inspektörer ut till 24 ställen från fredag vid lunch till lördag eftermiddag. Resultatet var positivt då ingen trängsel noterades. – Vi upplevde överlag att det var bra möten. De allra flesta har tagit sitt ansvar och upprättat olika rutiner för att motverka trängsel, säger Kaspar Fritz, förvaltningschef på miljö- och hälsoskyddskontoret
Kommunens krögare har dock gett inspektörerna en del synpunkter något som de ska ta med sig. Under veckan kommer det att bli nya inspektioner och om det visar sig att ställena har trängsel kan det leda till repressalier i form av anmärkning eller nedstängning av smittskyddsläkare.
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.