SL har inga planer på att införa krav på munskydd i kollektivtrafiken.
Resenärer i Oslo rekommenderas att ha munskydd, men i Stockholms kollektivtrafik är det inget krav rapporterar SVT Stockholm: – Vill man ha munskydd när man åker kollektivt i Stockholm ska man naturligtvis ha det om det gör att man känner sig tryggare. Men vi som trafikbolag kommer inte att införa något munskyddskrav, säger Claes Keisu, presskommunikatör på SL, till SVT.
Branschorganisationen Tågföretagen skriver i ett pressmeddelande att man inte har några invändningar mot att enskilda resenärer använder munskydd. – Vi har tagit del av ett flertal studier som visar att tågtrafiken inte är en stor spridningskälla för covid-19 och vi anser att diskussionen behöver ta in dessa faktabaserade nyanser, skriver Tågföretagen i ett pressmeddelande.
Nyheter Midsommarhelgen är en av högtiderna som det är extra högt tryck på SOS Alarm: - i vill uppmana var och en att fira in sommaren varsamt och att ringa rätt när det behövs, äger Björn Skoglund, verksamhetsspecialist på SOS Alarm.
Notiser Ett British Airways-plan som lyfte från Arlanda tvingades vända tillbaka efter ett tekniskt fel: - Det hördes flera smällar, uppger flera boende ute i Vidbo.
Nyheter Region Stockholms Trafiknämn har klubbat igenom ett pristak i SL-trafiken: - Bort med onödiga debiteringar och in med resenärerna. Det är målet när vi inför capping. Först ut är enkelbiljetter med målet att också öppna upp för månadskorten, säger Kristoffer Tamsons (M), ordförande för trafiknämnden.
Nyheter Länsstyrelsen har antagit en gemensam strategi för skogar i länet: - Vi behöver göra skogen och dess betydelse och möjligheter mer känd. Det övergripande målet är att ha en livskraftig och varierad skogsnäring i länet, med hållbarhet och tillväxt i fokus, säger landshövding Sven-Erik Österberg.