Foto: Magnus Granhagen

Inför derbyt: Rahali förlänger

Skånela och Yosef Rahali har kommit överens om ett nytt kontrakt över två år.

Rahali som denna säsong haft skadebekymmer kritar på ett kontakt med Skånela över säsongen 21/22. Han kom till Skånela som 17-åring och debuterade i Handbollsligan under Dagge Lundins ledarskap.
– Jag är mycket glad att Yosef blir kvar hos oss. Att Yosef är superviktigt för oss är ingen överdrift. Dynamiken vi har med Yosef som högertvåa är väl inarbetad och effektiv. Yosef har också dragit på sig en hel del rutin och erfarenhet. Jag vet vad jag får med Yosef och det känns mycket tryggt, kommenterar tränare Jimmy Karlsson till Skånelas hemsida.

På lördagen spelar Skånela derby hemma i Märsta. Nyligen gjorde man klart med stjärnmålvakten Herderio Lucao som dock inte kan representera klubben förrän i höst. Derbyt blir sannolikt en het historia, Skånela kan vid seger i praktiken säkra kvalplats till Handbollsligan.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.