Polisen jublar sedan två inbrottstjuvar gripits i Märsta och Sollentuna i veckan.
I tisdags greps två inbrottstjuvar i Märsta och fyra greps i Sollentuna. Det får lokalpolisområde Sollentuna där Sigtuna ingår att jubla rapporterar Mitt i Stockholm. – Förhoppningsvis kommer inbrotten att minska nu. De som begår den här typen av brott gör det oftast inte vid ett enstaka tillfälle utan är seriebrottslingar som livnär sig på inbrott, säger Johan Lundgren, kommunpolis i Sollentuna, till Mitt i Stockholm.
Utredningsarbetet har startat med att binda tjuvarna till brotten och se om de även kan knytas till andra inbrott i bland annat Märsta under hösten. – I somras hade vi förhållandevis få inbrott, men från augusti har det varit en ökning. Inbrotten går lite upp och ner, i regel ökar de under stora lovveckor och jul och påsk när folk reser bort, berättar Johan Lundgren enligt Mitt i.
I natt arbetade ett par av utredarna fram till en timma eftermidnatt för att få klart de fyra inbrottstjuvarna, som greps i Sollentuna, för häktning redan idag. Åklagaren har nu begärt de fyra häktade. Förhandlingar kommer hållas under eftermiddagen. pic.twitter.com/jXjZ2Fm1y0
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.