Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Inbrotten på 2014-års nivå

Inbrotten i kommunen hittills detta år är nere på 2014-års nivåer enligt tidningen Hem & Hyra.

Hem & Hyra har kartlagt siffrorna gällande inbrott sedan 2014 och konstaterar generellt att siffrorna över antalet inbrott är nere på 2014-års nivåer. I Sigtuna har det anmälts 42 inbrott i år, att jämföra med 38 stycken 2014. 2015 och 2017 var antalet inbrott det första halvåret strax under 100. Förra året var det 63 anmälda.

Hem & Hyra skriver att inbrotten började öka 2012 men att trenden nu har vänt. märsta.nu rapporterade tidigare i veckan att Polisen nyligen gripit en liga som man misstänker var ute på en inbrottsturné.

En stor anledningen till minskningen tros även vara ökning av Grannsamverkan:
– De senaste två åren har vi sett en stor ökning av grannsamverkan, vi ser om polisen beställer material till nya eller gamla områden och där ser vi en ökning i antal engagerade, säger Lina Nilsson, pressansvarig på Stöldskyddsföreningen, till Hem & Hyra.

Grannsamverkan är dock inte lika utbrett i lägenhetsområden som villaområden. Något man jobbar med att förändra:
– Så fort vi märkte trenden att bostadsinbrotten minskar men lägenhetsinbrotten ökar har vi lagt mycket krut på att få in även flerbostadshus i grannsamverkan, man har tagit fram material för flerbostadshus på flera olika språk. Det skiljer sig lite i råden för hur man jobbar för att förebygga inbrott i flerbostadshus jämfört med villor. Till exempel att man ber grannen att parkera på ens uppfart när man är bortrest, fortsätter Lisa Nilsson, enligt Hem & Hyra.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.