Inbrottet på elektroniklagret i Rosersberg kopplas till galopprånet i Bro
Inbrottet kopplas till galopprånet i Bro
De åtta personer som greps tidigt tisdag morgon för ett inbrott i ett elektroniklager i Rosersberg kan även ha kopplingar till det spektakulära rånet av galoppbanan i Bro tidigare i höst.
Det skapades en väldig oreda i tisdags morse när gärningsmän efter ett inbrott på elektroniklager i Rosersberg kastade ut fotanglar på E4:an och stoppade upp trafiken i flera timmar. Kort efteråt ska några av de åtta personerna har gripits i Märsta. Något som polis inte kan bekräfta mer än att de greps i närområdet: – Jag har inga detaljer, de greps på olika ställen i närområdet och skapade en röra på E4:an, säger Lars Byström vid Polisen i Stockholm enligt Aftonbladets Brottscentralen.
Flydde med båt från galoppbanan Ligan som utförde inbrottet kan ha kopplingar till rånet av galoppbanan i Bro tidigare i höst. Där flydde gärningsmännen via båt från platsen och har inte lokaliserats fram till nu. Polisen ska ha spanat på ligan och i samband med att de slog till i Rosersberg så var polisen beredda. Polisen är dock förtegen med kopplingarna till galopprånet där gärningsmännen ska ha fått med sig 100 000 kronor i mynt. – Det är för tidigt att säga. Nu får vi först hålla förhör och inrikta oss på det vi har. Sedan får vi se vad det kan ha för bieffekter, säger Lars Byström enligt Aftonbladet.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.