Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Inbrott i matbutik – Fotanglar kastades ut

En matbutik i Valsta drabbades av inbrott under natten och i samband med det kastades fotanglar ut längs Valstavägen: - Man ska ha stulit cigaretter, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Vid 3.30-tiden i natt gick larmet om inbrottet i matbutiken i Valsta. Väktare var först på plats och kunde konstatera att någon redan varit inne och lämnat. Med sig ska man ha fått fotanglar. Längs Valstavägen och ner mot Steninge hittades fotanglar som vittnen ringde in om. Fotanglarna ska nu ha plockats bort och omständigheterna kring inbrottet är just nu knapphändiga. Ingen person är i alla fall gripen för brottet.

just nu: Trafikolycka norr om Sigtuna

Blåljus En trafikolycka med flera fordon har inträffat på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan har skett på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkar trafiken i båda riktningarna.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.