Tjuvarna rev upp plåtväggen och tog sig in i lokalen.Foto: ABS Wheels
Inbrott hos ABS Wheels
Under natten har ABS Wheels i Arlandastad haft inbrott och nu ger företaget 50 000 kronor om man får tag i gärningsmännen.
Natten mot julafton hade ABS Wheels i Arlandastad inbrott. Tjuvarna bort upp en vägg och fick med sig föremål till ett okänt värde. Ägaren Andie Lahdo kontaktades under natten och nu utlyser han en belöning på 50 000 kronor om tips leder till att gärningsmännen identifieras. – Jag är oerhört besviken, Vem gör något så hemsk dagen innan jul. Dom har förstört min julafton. Istället för att dela ut julklappar och fira julen med mina barn så får jag sitta på jobbet och göra en massa pappersarbete, säger Andie Lahdo i ett pressmeddelande.
Grannarna i närområdet har informerats och de har ombetts gå igenom sina kameraövervakningar. ABS Wheels uppmanar de som har tips att kontakta Polisen på 114 14.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.