Lidl skämtade om ICA:s misstagFoto: Facebook/Lidl

ICA Sigtuna marknadsförde Lidl

ICA Supermarket i Sigtuna råkade promota Lidls te vilket blivit en snackis.

ICA Supermarket i Sigtuna råkade marknadsföra Lidls te vilket orsakat uppmärksamhet i sociala medier: – Jag tror det blev så här för att Icas te är så gott att vi inte ville riskera att någon kund skulle bli utan, så då behövde vi hitta ett annat alternativ, säger ICA Gruppens pressansvarige Hannes Hervieu till Expressen.

Expressen rapporterade på onsdagen om ICA Supermarket i Sigtunas reklammiss, man råkade marknadsföra Lidls te Deluxe istället för sitt egna. Något som Lidl snabbt snappade upp och drog igång en egen kampanj på. Lidl har ännu inte öppnat i Sigtuna men har en butik på gång i Sigtuna stadsängar. Uppenbarligen ville ICA ge sigtunaborna provsmak på Lidls sortiment.

Det kan också ha varit att någon inte ätit sin frukost ordentligt skojade Hannes Hervieu, pressansvarig på ICA, i Expressen.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Kultur & Nöje SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Kultur & Nöje Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Kultur & Nöje På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Kultur & Nöje Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.