Foto: Press/SigtunaHem

Hyresgästföreningen anser att SigtunaHem vill höja för mycket

SigtunaHems aviserade hyreshöjning på 3,5 procent tas inte emot med öppna armar av hyresgästföreningen.

SigtunaHem vill som märsta.nu rapporterade om förra veckan höja hyrorna för 2020 med 3,5 procent. Det tas inte emot med öppna armar av Hyresgästföreningen som är förvånade att höjningen blir så hög enligt Hem & Hyra:
– Det går bra för bolaget och det blev en hög hyreshöjning på 2,0 förra året. Vi vill se en lägre hyreshöjning i år än förra året, säger Maria Wallstam, regionchef på Hyresgästföreningen till Hem & Hyra.

Förra året enades SigtunaHem och Hyresgästföreningen om en snitthöjning på två procent. Maria Wallstam anser att SigtunaHem borde ta hänsyn till inflationen när de sätter hyrorna, stockholmarna betalat redan landets högsta hyror.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.