Hyresgäster utsatta för bedrägeriförsök

Sigtunahem varnar för ett bedrägeriförsök som ska ha skett under torsdagen.

Boende på Tingvalla utsattes för ett bedrägeriförsök under torsdagen. En person ringde och erbjöd att byta ut brandvarnaren mot en kostnad på 600 kronor. När den boende inte ville lämna pengar ifrån sig via telefonen så avbröts försöket.

Sigtunahem uppger på sin hemsida att man inte skickar ut personal frö dörr-till-dörr försäljning. Personal på SigtunaHem ska alltid visa upp tjänstelegitimation. Vi bedrägeriförsök ska man ringa polisen på 114 14

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.