Foto: Insändarbild
Marie Axelsson i samtal med lärare.Foto: Pressbild

Hundratalet demonstrerade utanför fullmäktige

Under kvällen höll Lärarförbundet sin demonstration utanför kommunfullmäktige.

Hundratalet kom på demonstrationen utanför kommunfullmäktige under torsdagskvällen som Lärarförbundet hade mobiliserat till. Några av politikerna tog chansen att prata med demonstranterna, Marie Axelsson (S) var en av dem som hade samtal med lärarna.
– Jag gick runt och pratade med väldigt många lärare. De var upprörda och taggade för att demonstrera varje KF fram till sommaren.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.