Foto: Humlegården

Humlegården till salu för 85 miljoner

Valjeviken som drev rehabilitering för personer med neuroskador i Humlegården lade ner verksamheten och nu är fastigheten till salu för 85 miljoner kronor.

Under uppmärksammade former köpte Rikshem fastigheten Humlegården i början av 2010-talet. Valjeviken hyrde in sig för att driva verksamhet för personer med neuroskador. Men de senaste åren har remitteringen av patienter från Region Stockholm och andra platser minskat. För ett år sedan rapporterade märsta.nu att verksamheten upphör från Valjevikens sida.

Nu är fastigheten till salu för 85 miljoner kronor. Det är Mäklarhuset kommersiella fastigheter i Uppsala som säljer. Köparen behöver således använda fastigheten för liknande verksamhet som bedrivits i den. Valjeviken försökte få en idéburen aktör att ta över verksamheten i Sigtuna men utan resultat.

Fastigheten har plats för 42 patientrum, den är i tre våningar och inkluderar även en bassäng. Enligt mäklarens beskrivning så är det som vårdboende/vårdfastighet som den säljs.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.