Foto: Insändarbild

Hovrätten frikänner man som dömdes i tingsrätten

Svea Hovrätt frikänner den man som dömdes av Attunda tingsrätt till ett långt fängelsestraff efter skjutningen på Sätuna torg i höstas.

Attunda tingsrätt dömde en man till elva års fängelse för mordförsök på två i samband med en skjutning mot en krog på Sätuna torg i höstas. När fallet gick upp i Svea Hovrätt försattes den misstänkte på fri fot efter avslutad förhandling.

Domen som meddelades före påsk frikänner mannen helt från åtalet. Enligt domen finns det ingen teknisk bevisning som binder mannen till skjutningen och ingen person som hörts i målet har heller pekat ut honom som skytt. Åklagarens bevisning som bygger på vittnesuppgifter och andra omständigheter räcker inte för en fällande dom.

Hovrätten menar att den som skjutit sannolikt är den som hamnat i ordväxling med en av krogens vakter, men det finns inget stöd för att det är just den åtalade som varit den personen.

Hovrätten konstaterar vidare att det var mycket folk ute på torget och att beskrivningen om gärningsmannen inte heller består av några utmärkande särdrag. Utöver att fängelsedomen undanröjs så ska han inte heller betala skadestånd till de två målsägandena som var på totalt kring 300 000 kronor.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.