Olov HolstFoto: Sigtuna kommunLena Hallengren, socialministerFoto: Kristian Pohl/Regeringskansliet
Holst: Regeringen skyller på andra
Kommunen kritiserades för att ha köpt in icke-godkända andningsskydd, nu bemöter kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) kritiken från socialminister Lena Hellengren (S)
Äldre- och omsorgsförvaltningen fick förra veckan kritik för att ha köpt in icke-godkända andningsskydd och även socialminister Lena Hallengren (S) var kritisk till inköpen. Nu bemöter Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) Hallengrens uttalande om att kommunerna har ett arbetsgivaransvar och att man borde ha lager för extraordinära händelser.
Holst (M) tycker att det är anmärkningsvärt och tråkigt att socialministern går till attack mot enskilda kommuner: – Jag tolkar det som att man från regeringen är väldigt pressad och inser att man inte haft full kontroll över situationen. Det vill man nu komma undan genom att skylla ifrån sig på andra, säger Holst.
Holst menar även att det är uppenbart att kommunerna kom i andra hand vid prioriteringen av exempelvis skyddsutrustning: – Sjukvården och Regionerna (f.d. Landstingen) kom i första hand vilket lämnade kommunerna i en mycket svår sits. Jag kan givetvis förstå den prioriteringen då läget var akut för regionerna, men jag tycker det är helt fel att börja spela ett politiskt spel om vems fel det är att det ena eller det andra inte fungerat helt perfekt.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.