Olov Holst (M)Foto: Jamshid Jamshidi

Holst på studiebesök i London

Kommunstyrelseordförande Olov Holst (M) är en av tjugo personer från stockholmskommunerna som åkt till London på studiebesök.

Tjugo kommunstyrelseordföranden i Stockholm, däribland Olov Holst (M) från Sigtuna, befinner sig i London för studiebesök. Syftet är att se hur staten arbetar med frågor gällande kollektivtrafik, hållbarhet, förebyggande av gängvåld, företagande och handel. Besöket sker i skuggan av Brexit och hur relationen mellan Sverige och Storbritannien påverkas av utträdet från EU.
– Det ska bli väldigt intressant att se hur de arbetar med att förebygga och förhindra gängvåld samt hur det kommunala samarbetet med polisen ser ut, säger Holst som även är styrelseledamot i Storstockholm

Mats Gerdau, ordförande för Stockholmsregionen, som arrangerar resan, säger i ett uttalande att det ska bli intressant att se hur de arbetar med att förebygga och hindra gängvåld som hur kommunala samarbeten med polisen ser ut.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.