Här! Mitt på Stora torget i staden ska Olov Holst resa en staty över sig självFoto: Daniel Iskandar

Holst blir guldstaty på Stora Torget

Olov Holst ska avbildas på Stora torget i Sigtuna. Det är kommunstyrelseordföranden själv som föreslår saken. Anledningen är att Olov säger att han räddat kommunen och att alla kommuninvånare för all framtid borde minnas honom för det: - Om det inte hade varit för mig hade kommunen förfallit och landets första stad byggts sönder, säger Olov när märsta.nu träffar honom.

I samband med nästa sammanträde i Kommunstyrelsen kommer Olov Holst att föreslå att det uppförs en staty till hans ära. Statyn ska resas på en välbesökt och central plats både för sigtunabor och andra kommuninvånare samt turister som besöker staden. Statyn ska vara helt i guld och i naturlig storlek.
– Eftersom vi har varit så effektiva i budgetarbetet har vi pengar över att resa statyn, säger Olov Holst.

Inget slöseri
På frågan om inte skolor, äldreomsorg och idrottsföreningarna har behov av pengarna svarar Olov att det räcker till dem också och att det inte är fråga om slöseri med skattebetalarnas pengar:
– Vi har så det räcker till alla.

Spadtag på valdagen
Spadtag för statyn sker på självaste valdagen, den 11:e september. Men vad händer om Holst och Moderaterna förlorar valet och tvingas avgå? Han försäkrar att den ska resas ändå.
– Ingen annan kommunstyrelseordförande eller borgmästare i staden har uträttat det jag har gjort här de senaste åren, jag är värd att minnas för all framtid. Det kommer inte att finnas någon annan som uträttar vad jag har gjort

Holst utvecklar sitt resonemang:
– Jag räddade kommunen från laglöshet och förfall. Man skulle helt enkelt kunna säga: There´s a new sheriff in town, and he´s here to stay.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening