Högsommarvärmen kommer in igen

Många kanske redan har startat sin semester men för er som går på semester nu är tajmningen för högsommarvärmen perfekt.

Prognosen för Sigtuna kommit de kommande 10 dagarna visar omkring 25 grader varmt varje dag, bara i morgon måndag ska det vara lite svalare med 22 grader därefter är temperaturen konstant kring 25-27 grader. Det finns heller ingen nederbörd i sikte. Maj månad visade sig vara en av de varmaste i landets historia sedan mätningarna startade, juni var också fin och nu ser det ut som att mitten av juli ska bli ordentligt varm. Badtemperaturerna stiger också, för bara några veckor sedan så låg temperaturer i strandbad och Midgårdsbadet över 20 grader, det borde vara varmare för ett plask idag.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.