Många kanske redan har startat sin semester men för er som går på semester nu är tajmningen för högsommarvärmen perfekt.
Prognosen för Sigtuna kommit de kommande 10 dagarna visar omkring 25 grader varmt varje dag, bara i morgon måndag ska det vara lite svalare med 22 grader därefter är temperaturen konstant kring 25-27 grader. Det finns heller ingen nederbörd i sikte. Maj månad visade sig vara en av de varmaste i landets historia sedan mätningarna startade, juni var också fin och nu ser det ut som att mitten av juli ska bli ordentligt varm. Badtemperaturerna stiger också, för bara några veckor sedan så låg temperaturer i strandbad och Midgårdsbadet över 20 grader, det borde vara varmare för ett plask idag.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.