Foto: Jamshid Jamshidi

Höga byggsanktionsavgifter i kommunen

Byggfusket ökar i kommunen och på två år har kommunen fått in över en miljon kronor mer.

Byggsanktionsavgifterna ökar i kommunen, 2018 var det 900 000 kronor, ett år senare ökade summan till 1,7 miljoner och hittills under 2020 till och med juni är det drygt 1,9 miljoner kronor skriver SVT Stockholm. I hela länet var det 11,3 miljoner kronor som kommunerna krävt in, Sigtuna kommun står alltså för strax under tjugo procent av den summan. Efter Stockholm har Sigtuna den högsta summan.

Byggsanktionsavgifter tas ut av Bygg- och trafiknämnden när det bryts mot bestämmelser i plan- och bygglagstiftningen. Avgiften beslutas av respektive kommun.
– Oftast handlar det om att personer som ska bygga inte har koll på Plan- och bygglagen och vad som gäller för respektive åtgärd. Helt enkelt okunskap när det behövs bygglov, berättar Katarina Haglund, bygglovschef på Sigtuna kommun

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.