Sigtuna hör till länstoppen när det gäller småbarnsföräldrar som röker enligt Socialstyrelsen.
Socialstyrelsen har kartlagt rökvanor hos småbarnsföräldrar 2017. Länssnittet var att 8 procent av barnen som föddes 2017 hade någon i hemmet som var rökare. Men skillnaderna är stora, Södertälje har flest rökande småbarnspappor med 18 procent rökte, därefter följer Botkyrka och Sigtuna med 17,8 respektive 13,1 procent. När det gäller mammornas rökvanor var det 2,5 procent som rökte, åtta andra kommuner hade högre siffror. Högst i länet var det i Södertälje där 5 procent av de nyblivna mammorna rökte.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.