Gårdagen var hetaste marsdagen någonsin, på Arlanda uppmättes 19 grader.
Söndagen bjöd på rekordvärme med 19 grader på flera hall i landet, som varmast var det i Uppsala med 19,9, Arlanda mätte upp 19 grader rapporterar SVD, värmen stannar även idag med temperaturer omkring 19 grader. Senare i veckan kan det bli snöfall igen. – Dels värmer solen på och dels har vi varm luft som värmer på som en kil från Norge. När det blåser västvindar över norska fjällen, vilket det gjort i dag, då torkar luften och blir torrare och varmare, säger Therese Fougman, meteorolog på SMHI till Svenska Dagbladet.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.