Foto: Insändarbild

Haverilarm under förmiddagen

Ett plan till Arlanda tvingades larma räddningstjänst innan landning vid 11-tiden.

Aftonbladet rapporterar på tisdagsförmiddagen om att ett plan på väg till Arlanda larmade om fel inför landning vid 11-tiden. Det är oklart vad som utlöst larmet. Polisen uppger enligt tidningen att det kan röra sig om sjukdom ombord, tekniskt fel eller att en varningslampa lösts ut. Själva landningen gick dock bra även om det ska ha varligt dramatiska scener ombord där passagerare uppmanades klä på sig och vara beredda på kontakt. Orsaken till visade sig senare vara att noshjulet inte gick att styra och att bromsklaffarna inte fälldes ut enligt Aftonbladet. Passagerarna har fått lämna planet.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.