Foto: Privat/Facebook

Hassan: Jag skulle ha gjort om det

Hassan Zubier uppmärksammas dagligen för sin insats i Åbo. För P4 Uppland som träffat honom säger han att han skulle ingripit om han fick chansen att vrida tiden tillbaka.

Hassan fick en nervskada efter att ha huggits i nacken i samband med attacken i Åbo för två veckor sedan. Men han ångrar inte att han ryckte in utan skulle ha gjort det igen om han fick chansen:
– Absolut, utan att tänka efter. Det är sådan jag är, säger Hassan till P4 Stockholm.

Internationell uppmärksamhet
Expressen var först med att rapportera om Hassans insats och därefter har media från Ecuador, Ryssland och CNN ringt. Han har också fått en massa meddelanden, de flesta från finska medborgare som beskriver honom som en hjälte och hedersmedborgare. Nu ska han dock försöka gå vidare med ett liv som sannolikt innebär rullstol för resten av livet:
– Jag har ett mörker över mig som svävar, men grabbar jag tag i det mörkret så kommer jag aldrig komma tillbaka. Jag har vänner som ringer mig varje dag, säger Hassan.

Förlamad från bröstet
Han berättar om attacken; första hugget gick in i nacken och det är det som orsakat skadorna med förlamning från bröstet och nedåt. Hassan försökte rädda en okänd kvinna vars liv inte gick att rädda och sin sambo. De var i Finland på semester och skulle just åka hem då de hamnade på torget i Åbo.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.