De preliminära resultaten för Gymnasientagning i kommunen är klara och til ett program var det särskilt svårt att komma in.
Naturvetarprogrammet på SSHL hade högsta intagningspoängen i kommunen och det krävdes medianvärde på 317,5 för att komma in, att jämföra med samma program på Arlandagymnasiet där intagningspoängen var 251,8. Ekonomprogrammet på SSHL hade den näst högsta poängen med 300,15 och därefter Samhällsvetarprogrammet på samma skola med 293,28.
Till flera av Arlandagymnasiets program var det fullt i den första antagningen, bland annat de tekniska och naturvetenskapliga. Likaså samhällsvetenskapliga programmen. De som sökt får nu några veckor på sig att tacka ja eller nej till sin plats, många söker på flera skolor innan de fattar ett slutgiltigt beslut. Antagningspoängen kan därför komma att förändras till andra antagningen.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.