Här stoppas föraren i den stulna bilenFoto: MMS-Bild

Här tar vansinnesfärden slut

På måndagen inträffade en biljakt genom E4:an i kommunen, en bil zick-zackade mellan körfält och fordon tills det till slut tog stopp söder om Rosersberg.

Det var dramatiska scener på E4:an i eftermiddagsrusningen på måndagen, en bil kom i hög hastighet norrifrån från Uppsala och passerar Arlanda, Märsta och Rosersberg innan det tar stopp söder om Rosersberg.
– Det var ett tiotal polisbilar som körde efter bilen. Färden gick i hög fart, kors och tvärs mellan filerna, berättar ett ögonvittne för märsta.nu

Efter att polis fått stopp på bilen och föraren gripits har denne nu delgivits misstanke om grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, drograttfylleri och tillgrepp av fortskaffningsmedel.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.