Julgranen över ArlandaFoto: Insändarbild/Madde Ahlström
Julgran över MärstaFoto: Insändarbild/Madde Ahlström

Här passerar Julgranen Märsta och Arlanda

Kommunen fick under torsdagen dubbla "julgranar" på besök.

Efter två inställda försök av Flygvapnet att flyga Julgran över delar av landet blev det till slut av på torsdagen. Kommunen fick dessutom två besök. Vid 12.30-tiden var det en enhet som flög över Arlanda och två timmar senare passerade en annan enhet Märsta. Många märstabor tog chansen att få en glimt av julgranen på dess väg. Syftet med flygningen är bland annat att öva på att flyga formation under lång tid.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.