Peter Aslan och hans team på Frisyr.Foto: Insändarbild
Peter och en av de som fick ny frisyrFoto: Insändarbild
Peter Aslan hade även ordnat med 50 väskor som delades ut.Foto: Insändarbild

Här klipper Peter hemlösa igen

Sigtunabon Peter Aslan som driver Frisyr i Märsta var på söndagen på Medborgarplatsen för att klippa hemlösa: - Det är fjärde året jag är med på det, säger Peter till märsta.nu

Peter Aslan från Sigtuna var på söndagen på Medborgarplatsen för att klippa hemlösa som en del av initiativet Vi Tillsammans. Det är fjärde året han är med om saken:
– De uppskattar det så mycket, säger Peter.

60-70 hemlösa fick en klippning av Peter och hans team från Frisyr bestående av Valle, Rana och Maria. Peter Aslan säger att han älskar att hjälpa människor och att få dem att känna sig fina.
– De är så tacksamma, kramar, tackar 1000 gånger. Helt ärligt så träffar man inte så goda och trevliga människor längre i samhället.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening