Handelsbanken som haft kontor i Märsta i flera decennier stänger och flyttar till Sigtuna: - Bakgrunden till Handelsbankens nuvarande omorganisation är att allt fler kunder väljer digitala mötesplatser för sina bankaffärer och i mindre utsträckning väljer att besöka bankkontor, säger kontorschefen Johanna Estman Larsson.
28:e juni kommer Handelsbanken att stänga i Märsta Centrum, ett kontor som de har haft i flera decennier. Bakgrunden är att allt fler kunder väljer digitala alternativ för sin bankaffär och inte fysiska besök. Man kommer att flytta över och utveckla kontoret i Sigtuna istället dit alla befintliga kunder är välkomna. – Oavsett hur man vill träffa oss på banken, digitalt eller personligen, så kommer vi att hjälpa kunden. Det är viktigt att poängtera att vi endast lämnar en fysisk lokal, inte marknaden – vi ser fram emot att jobba vidare med våra privat- och företagskunder i hela Sigtuna kommun, uppger kontorschefen Johanna Esstman Larsson.
Näringsliv Apoteas eltransporter är igång mellan Rosersberg och Morgongåva utanför Uppsala: -Apoteas fokus har alltid varit snabba leveranser, men vi har även utforskat olika möjligheter för mer hållbara fraktalternativ, Pär Svärdson, vd Apotea.
Näringsliv Sigtuna kommun kommer att finnas i Almedalen och ha en egen dag med fokus på Arlanda: - Arlanda flygplats är extremt viktig för Sigtuna kommun och påverkar det mesta vi gör. Därför är det viktigt att vi på olika sätt tar initiativ till att lyfta alla de möjligheter och utmaningar som kommer med rollen som värdkommun för Sveriges största flygplats, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.
Näringsliv Train Alliance och Göteborgs Hamn AB har tecknat en avsiktsförklaring för att se över möjligheterna att utveckla en inlandsterminal i Rosersberg.
Näringsliv Explore Arlandastads satsning på att etablera ett idrottscentrum för idrotts-Sverige har startat och Parasport Sverige blir första förbundet.
Näringsliv I höst kommer Svenskt Näringslivs ranking över företagsklimat, men redan nu visar enkätsvar att kommunens företagare vill se minskad brottslighet och ökad trygghet.
Näringsliv Pontus Frithiof som driver Pontus By the air på Terminal 5 riktar en kraftig känga mot Swedavia för deras sätt att hantera kökaoset i säkerhetskontrollerna.
Näringsliv Eatery har öppnat upp sin restaurang vid Terminal 5: - Jag är övertygad om att det kommer att bli succé – en unik oas och mötesplats på Arlanda där man kan ta det första steget på sin resa ut i världen säger Björn Olsson, VD, SSP Sweden.