Foto: Daniel Iskander

Handel och butiksbesök minskar

Besöken till shopping, nöje, matbutiker och apotek minskar nu kraftigt i kommunen.

Googles rörelsemönster över invånarna i kommunen visar att shopping och nöje nu minskar kraftigt med 27 procent i jämförelse med innan pandemin. Matbutiker och apotek har minskat besöken med 16 procent. Vidare märks att antalet resenärer ligger kvar på kring 44 procent. Dock är det nu fler som återgår till sina arbetsplatser, rörelsemönstret visar på en minskning med nio procent.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.