Foto: Jamshid Jamshidi

Hälsoinformatörer ska minska cancerrisk

Sigtuna kommun startar upp ett projekt med inspiration från Bokyrka med hälsoinformatörer som ska informera riskgrupper om cancer.

P4 Stockholm rapporterar att Botkyrka haft ett lyckat projekt med hälsoinformatörer som informerat om cancer i grupper som löper större risk att drabbas. Nu tar Sigtuna kommun modellen:
– Det är ett annat sätt att titta på frågan, att det inte alltid måste vara en myndighet som ska tala om vad du ska göra för att förebygga cancer. Det kan vara en granne eller någon du känner, säger Helen Kavanagh Berglund, tf biträdande kommundirektör i Sigtuna, till P4 Stockholm.

Riskgrupperna anses vara ohälsa bland lågutbildade och utrikesfödda, de har också mindre chans att överleva en cancersjukdom även om canceröverlevnaden ökar i Sverige. Genom att informera om valet av livsstil hoppas man risken att drabbas ska minska. Hälsoinformatörerna i Botkyrka utbildade ett 40-tal botakyrkabor som i sin tur kommunicerade ut budskapet i sina egna nätverk, på sina egna språk.

58 procent av kvinnorna i Sigtuna kommun går regelbundet på cellprovtagning för livmoderhalscancer, det ska vara den lägsta andelen i hela länet. Genom hälsoinformatörerna hoppas man få upp den siffran och att kvinnorna tar chansen att medverka på de undersökningar som erbjuds.
– Vi hoppas att det här ska leda till att våra invånare ska få bra förutsättningar för att leva ett bra liv helt enkelt, fortsätter Helen Kavanagh Berglund.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.