Anis Don Demina är med på HållbarhetsresanFoto: SJ AB
Hållbarhetsresan stannar i Sigtuna
SJ och Världsnaturfonden, WWF, stannar till i Sigtuna på sin digitala tågturné
SJ och WWF kär igång Hållbarhetsresan, en digital tågturné som stannar till i Sigtuna för att visa upp biologisk mångfald. Stoppet i Sigtuna sker 23:e maj och Anis Don Demina, youtuber och Lets Dance-profil kommer vara med för att sprida budskapet. Hållbarhetsresan stannar till på andra orter, bland annat i Göteborg för att prata transport och i Helsingborg för mat. Målet med turnén är att nå ut brett. – WWF vill inspirera hela svenska folket att med konkreta handlingar starta sin egen hållbarhetsresa. Avsnitten kommer även att bli en personlig resa för Anis att lära sig mer om vad som påverkar vår planet. Att WWF samarbetar med SJ gör att vi kan få stort genomslag, använda varandras styrkor och skapa mervärden. Det är ett fantastiskt samarbete, säger Lisbeth Larsson, kommunikationschef för WWF.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.