Nu behöver kommuninvånare inte längre åka till Väsby eller andra platser för att genomföra halkbanan.
Arlandastad Group har tecknat avtal med Stockholm City trafikskola om en halkbana i Drivelab Test Track 1. Banan kommer inte bara komma till användning för kommuninvånare utan även resten av länsborna som haft begränsade möjligheter till halkkörningsbana. – Då halkbanan ligger endast 25 minuter från Stockholm City kommer vi smidigt och miljövänligt genom samåkning kunna samla våra elever och bussa ut dem till banan vid övningstillfällena. Vi är glada att ha hittat en anläggning på optimalt läge och att kunna erbjuda våra elever Risktvåan på Sveriges modernaste och mest miljövänliga halkbana. Här kommer de få bästa förutsättningarna att praktisera körning på halkbana och känna på hur fordonet reagerar på olika slags underlag och förutsättningar, säger Riyad Racho från Stockholm City Trafikskola.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.