Foto: Insändarbild/Mohammed Alhamadani
Foto: Insändarbild/Mohammed Alhamadani
Foto: Insändarbild/Mohammed Alhamadani

GGG arrangerade julfest

Ett hundratal medlemmar i GGG, Glädje gemenskap guldkant för seniorer, samlades i Forum för sin årlig julfest på tisdagen.

GGG arrangerade julfest för sina seniora medlemmar på torsdagen. Det bjöds på julbuffé, julshow och uppträdande av Camilla Enskär. Märstatjejen Jin underhöll också med sin fantastiska sång uppger GGG i mail till märsta.nu. Efteråt fick alla med sig en varsin julklapp som skänkts till GGGav företagare runt om i kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.