Nästan fyra procent hat vaccinerats mot covid-19 till och med vecka 8.
Vaccinationen av kommuninvånare går vidare, efter vecka 8 har 3,9 procent fått sin första dos och 2,2 procent fått två doser enligt siffror från Nationella vaccinationsregistret och Folkhälsomyndigheten som Newsworthy har sammanställt. 1498 personer i kommunen hade fått vaccin mot covid-19. I ett länsperspektiv hör Sigtuna till en av de med lägst andel vaccinerade, bara i fyra andra kommuner är det lägre andel vaccinerade.
Av grannkommunerna har Väsby 4,5 procent, Bro 4,8 och Vallentuna 4,9 procent. Största andelen vaccinerade finns i Norrtälje med drygt 4600 personer och 9 procent av befolkningen.
Den grupp som vaccineras just nu är dem som har hemsjukvård eller hemtjänst med omsorgsinsatser och ASIH enligt 1177 Vårdguiden.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.