Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Fyra procent har vaccinerats

Nästan fyra procent hat vaccinerats mot covid-19 till och med vecka 8.

Vaccinationen av kommuninvånare går vidare, efter vecka 8 har 3,9 procent fått sin första dos och 2,2 procent fått två doser enligt siffror från Nationella vaccinationsregistret och Folkhälsomyndigheten som Newsworthy har sammanställt. 1498 personer i kommunen hade fått vaccin mot covid-19. I ett länsperspektiv hör Sigtuna till en av de med lägst andel vaccinerade, bara i fyra andra kommuner är det lägre andel vaccinerade.

Av grannkommunerna har Väsby 4,5 procent, Bro 4,8 och Vallentuna 4,9 procent. Största andelen vaccinerade finns i Norrtälje med drygt 4600 personer och 9 procent av befolkningen.

Den grupp som vaccineras just nu är dem som har hemsjukvård eller hemtjänst med omsorgsinsatser och ASIH enligt 1177 Vårdguiden.

Här kan du läsa mer om vaccinationsordningen i Region Stockholm

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.