Nästan fyra procent hat vaccinerats mot covid-19 till och med vecka 8.
Vaccinationen av kommuninvånare går vidare, efter vecka 8 har 3,9 procent fått sin första dos och 2,2 procent fått två doser enligt siffror från Nationella vaccinationsregistret och Folkhälsomyndigheten som Newsworthy har sammanställt. 1498 personer i kommunen hade fått vaccin mot covid-19. I ett länsperspektiv hör Sigtuna till en av de med lägst andel vaccinerade, bara i fyra andra kommuner är det lägre andel vaccinerade.
Av grannkommunerna har Väsby 4,5 procent, Bro 4,8 och Vallentuna 4,9 procent. Största andelen vaccinerade finns i Norrtälje med drygt 4600 personer och 9 procent av befolkningen.
Den grupp som vaccineras just nu är dem som har hemsjukvård eller hemtjänst med omsorgsinsatser och ASIH enligt 1177 Vårdguiden.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.