Fristen: Fyra månader att ordna bostad åt nyanlända
Regeringen höll på onsdagen en presskonferens med anledning av kommunernas mottagande av nyanlända. Nu får kommunerna fyra månader på sig att ordna bostad åt nyanlända som anvisats.
märsta.nu har under några veckor rapporterat om de nyanlända som kommunen anvisats. En del kommuner har öppet deklarerat att de inte kan ordna bostäder åt sin kvot. Sigtuna kommun har sagt att man ska ta sin del. Med anledning av kritiken som regeringen har fått kring bosättningslagen höll Ylva Johansson (S), arbetsmarknads- och etableringsminister, en presskonferens. Budskapet från henne var att bosättningslagen gäller, men kommunerna får fyra månader på sig istället för två att ordna bostad åt de anvisade nyanlända. – Det är oacceptabelt om några kommuner väljer att överlåta sin del av ansvaret på andra kommuner, sa Johansson.
Ylva Johansson poängterade att lagen ska tillämpas på alla kommuner utan undantag. – Regeringen är beredd att vidta de åtgärder som krävs för att lagen ska följas, till exempel sanktioner. Regeringen kommer ha en fortsatt nära dialog med kommunsektorn för att underlätta bostadsförsörjningen, fortsätter Johansson.
Dock kommer prognosen för 2017 att sänkas och det pågår en omräkning av talen för mottagningsbehovet 2017. Samtidigt ska Migrationsverket avveckla en del asylboenden. Kommuner som fått nyanlända som bosatt sig på egen hand i kommunen ska avlastas.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.
Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.
Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.
Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.
Notiser Lokalpolisområde Sollentuna som Sigtuna kommun hör till uppmanar trafikanter att undvika att ge sig ut på vägarna med anledning av det rådande vädret med Gul varning från SMHI.
Blåljus En trafikolycka inträffade på väg 263 i höjd med Erikssund i Sigtuna kommun. En personbil körde in i mitträcket och polisen var på väg till olycksplatsen.
Nyheter En 16-årig flicka döms till sluten ungdomsvård efter att ha skjutit mot en lägenhet i Södertälje i somras. Hon är en av totalt 13 personer som döms för grova vålds- och narkotikabrott kopplade till gängkriminalitet, rapporterar SVT Stockholm.
Blåljus En kvinna i 80-årsåldern i Sigtuna kontaktades under måndagen av en person som utgav sig för att vara hantverkare och påstod att det fanns flera fel i hennes bostad.
Notiser Region Stockholm satsar 15 miljoner kronor på att stärka beroendevården för unga under 2026. En del av stödet går till Mini Maria Märsta/Sigtuna, som är en av de lokala mottagningar i länet som får ökade resurser.