Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Fortsatt över 4000 arbetslösa

Arbetslösheten fortsätter ligga kvar på en hög nivå och det är nu 1400 fler arbetslösa i år jämfört med före jul förra året.

Arbetslösheten i kommunen fortsätter ligan kring 12 procent enligt de senaste siffrorna från Arbetsförmedlingen. Cirka 4300 personer som står till arbetsmarknadens var arbetslösa vecka 51, jämfört med förra året är det 1400 personer fler. Det finns strax under 200 jobb att söka i kommunen.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.