Mike Beharell då det begav sig i Wings Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Förre kommuninvånaren i Wuhan

Förre Wingstränaren och kommuninvånaren Mike Beharell befinner sig i Wuhan som är en av de kinesiska städerna som är värst drabbat av coronaviruset.

Kanadensaren Mike Beharell tränade Wings i början av 2010-talet och bodde flera år i kommunen. Han lämnade Wings för att träna Nybro och Visby/Roma bland annat. Nu befinner han sig i Wuhan där han är chef för ett hockeyföretag och utvecklar spelare och ledare rapporterar Hockeysverige.se

Wuhan är dessutom en av de hårdast drabbade städerna av det så kallade coronaviruset.
– Virusproblemet kom ganska snabbt och för tillfället är hela staden stängd. Det gick från en blomstrande, levande stad till att vara som en tyst lite by, säger Mike till Hockeysverige.se

Staden är satt i karantän enligt Mike vilket innebär att inga resor är tillåtna, därav kan han heller inte bedriva hockeyverksamhet.
– Hittills har ingen som jag känner, tack och lov, blivit sjuk. Hoppas det fortsätter så. Företaget jag jobbar åt har daglig kontakt med mig för att checka av och se till att vi har det bra. Återigen, det är fantastiska människor här, berättar han för sajten.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.