Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Förlust i andra matchen

Wings förlorade i kvalet till Hockeyettan med 5-2 hemma mot Viggbyholm.

Efter den pigga starten på kvalet till Hockeyettan förlorade Wings andra matchen med 5-2. Otto Larsson gav Wings ledningen redan efter 23 sekunder men drygt tre minuter senare hade Viggbyholm vänt på steken. Wings kvitterade i mitten av andra genom Markus Eklund, med 2.38 kvar av perioden tog Viggbyholm på nytt ledningen och efter två mål i tredje perioden var saken biff för gästerna. Närmast möter Wings jumbon Nacka på fredag i Nacka.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.