Hanna Westerén och Ibrahim Khalifa träffade Fredrik ThangFoto: Pressbild/Socialdemokraterna

Företagare fick besök av riksdagsledamöter

Företagaren Fredrik Thang fick riksdagsbesök på Thai Fong i fredags när Åsa Westlund (S) och Hanna Westerén (S) under en intensiv dag träffade både företagare och lokala initiativ.

Riksdagsledamöterna Åsa Westlund (S) och Hanna Westerén (S) besökte Fredrik Thang på Thai Fong i Arlandastad under fredagen. Fredrik Thang som tidigare utsetts till Årets företagare fick visa upp sin verksamhet och berätta om både dagens och framtidens utmaningar för både han och företagande. Westlund och Westerén säger i ett pressmeddelande att det är viktigt att lyssna på de erfarenheter som småföretagare har för att kunna utveckla näringspolitiken:
– Sedan regeringen tillträdde har det skapats 150 000 nya jobb och ca 90 000 av dem i privat sektor. Småföretagen spelar en viktig roll för jobb och sysselsättning i vårt land, säger Åsa Westlund (S) och Hanna Westerén (S), riksdagsledamöter i Näringsutskottet.

Utöver Thai Fong besökte man Märsta Förenade, Sigtuna Ungdomshem, Österby gård, Berkos och initiativet GGG, guldkant för seniorer, bland annat. Även Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) medverkade under dagen.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.