Foto: Arkivbild

Föräldrar oroliga sedan skola stängt

Ekillaskolan stängde och skickade hem elever vid lunchtid på fredagen, något som förvånade många föräldrar.

Föräldrar trodde att Ekillaskolan stängde igen på grund av Coronaviruset, men så var inte fallet meddelar kommunen. De fick istället sluta klockan 12, alla erbjöds lunch och matsalen var öppen som vanligt:
– Eleverna fick med sig arbetsuppgifter i de ämnen som ställdes in under eftermiddagen. För elever som åker skolbuss ordnades med studiehjälp fram till bussens avgång. Anledningen till det tidiga avslutet på skoldagen är att skolan behövde planera för att kunna bedriva undervisning framöver, även om många i personalen måste vara hemma pga sjukdomssymtom, säger Anna Jernberg Carlsson, pressansvarig i kommunen.

I hela kommunen är sjukfrånvaron nu stor enligt uppgift till märsta.nu då Folkhälsomyndigheten riktlinjer är att alla med symtom som hosta, feber eller luftvägsinfektion håller sig hemma.
– Alla som uppvisar symptom, även milda, kommer att skickas hem från verksamheten, fortsätter Anna Jernberg Carlsson.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu