Ekillaskolan stängde och skickade hem elever vid lunchtid på fredagen, något som förvånade många föräldrar.
Föräldrar trodde att Ekillaskolan stängde igen på grund av Coronaviruset, men så var inte fallet meddelar kommunen. De fick istället sluta klockan 12, alla erbjöds lunch och matsalen var öppen som vanligt: – Eleverna fick med sig arbetsuppgifter i de ämnen som ställdes in under eftermiddagen. För elever som åker skolbuss ordnades med studiehjälp fram till bussens avgång. Anledningen till det tidiga avslutet på skoldagen är att skolan behövde planera för att kunna bedriva undervisning framöver, även om många i personalen måste vara hemma pga sjukdomssymtom, säger Anna Jernberg Carlsson, pressansvarig i kommunen.
I hela kommunen är sjukfrånvaron nu stor enligt uppgift till märsta.nu då Folkhälsomyndigheten riktlinjer är att alla med symtom som hosta, feber eller luftvägsinfektion håller sig hemma. – Alla som uppvisar symptom, även milda, kommer att skickas hem från verksamheten, fortsätter Anna Jernberg Carlsson.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.