Foto: Region Örebro län

Förälder: 16-17-åringar hänvisas till Södertälje och Norrtälje

märsta.nu har tidigare rapporterat om problem för 16-plussare att boka vaccintid i närheten av kommunen och ibland hänvisas man till Norrtälje och Södertälje.

Vikingahallen kan som märsta.nu rapporterat om inte ta emot 16-17-åringarna för vaccinering på grund av att de kräver mer tid samt en eventuell mognadsbedömning. Då det finns två sköterskor i Vikingahallen som ger vaccin så räcker resurserna inte till.

märsta.nu har under veckan varit i kontakt med flera vårdnadshavare som velat boka in sina barn på tider men hänvisas till Södertälje eller Norrtälje bland annat. Trots problemet verkar intresset stort för att boka tid bland ungdomarna runt om i länet rapporterar SVT Stockholm:
– Vi ser att det finns ett stort intresse, att döma från dessa två dagar som bokningen varit öppen för den här gruppen. Det är viktigt att så många som möjligt inleder sin vaccinering innan skolstart, uppger Aynor Isayeva vid Region Stockholms pressavdelning för SVT Stockholm.

Till märsta.nu säger Isayeva att man kan boka in sig på tider i Väsby som är närmast kommunen. Utöver Väsby finns ett antal vaccinationscentraler för ungdomarna enligt Isayeva.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.