Albin Hessel från Arlandagymnasiet ska tävla i Yrkes-SM för flygtekniker.
Tya tar över SM för yrkesförare och flygmekaniker efter att Yrkes-SM ställts in. Nu gåt tävlingarna i Linköping kommande vecka, 15-16 oktober. 14 ungdomar är kallade, sex av dessa är flygmekaniker. Albin Hessel från Arlandagymnasiet kommer att vara med. Albin har Gävle som hemort men studerar till flygmekaniker på Arlandagymnasiet.
Nyheter Midsommarhelgen är en av högtiderna som det är extra högt tryck på SOS Alarm: - i vill uppmana var och en att fira in sommaren varsamt och att ringa rätt när det behövs, äger Björn Skoglund, verksamhetsspecialist på SOS Alarm.
Notiser Ett British Airways-plan som lyfte från Arlanda tvingades vända tillbaka efter ett tekniskt fel: - Det hördes flera smällar, uppger flera boende ute i Vidbo.
Nyheter Region Stockholms Trafiknämn har klubbat igenom ett pristak i SL-trafiken: - Bort med onödiga debiteringar och in med resenärerna. Det är målet när vi inför capping. Först ut är enkelbiljetter med målet att också öppna upp för månadskorten, säger Kristoffer Tamsons (M), ordförande för trafiknämnden.
Nyheter Länsstyrelsen har antagit en gemensam strategi för skogar i länet: - Vi behöver göra skogen och dess betydelse och möjligheter mer känd. Det övergripande målet är att ha en livskraftig och varierad skogsnäring i länet, med hållbarhet och tillväxt i fokus, säger landshövding Sven-Erik Österberg.