Flydde med Arlanda Express – Tog buss till Valsta – Kändes igen på Circle K
Den terroristmisstänkta mannen kändes igen på Arlanda Express och åkte buss till Frejgatan där han klev av. På Circle K kändes han igen på nytt vilket föranledde gripandet: - Utan detta hade vi aldrig hittat honom så snabbt, säger en källa i polisinsatsen till Aftonbladet.
En kvinna kände igen den 39-årige misstänkte terroristen på ett tåg mot Arlanda. Kvinnan larmade vakt uppger Aftonbladet.
På Arlanda ska mannen dock ha kommit undan innan polis hann fram. Mannen åkte buss och klev av vid Frejgatan. På Circle K uppmärksammades han i butiken varpå polisen som var på väg snabbt satte fart mot platsen. – Vittnet kände igen mannen från bilderna i media och följde efter honom i sin bil. Utan detta hade vi aldrig hittat honom så snabbt, säger en källa i polisinsatsen till Aftonbladet.
Kort därefter satte tiotalet polisbilar fart mot Steninge allé. Mannen ska ha brottats ned vid Tellusgatan. I samband med det så erkände han brottet enligt tidningen
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.