Foto: MMS-Bild

Två döda efter krock med buss

Två personer dog efter trafikolyckan mellan buss och bil under förmiddagen.

Vid 10-tiden krockade en buss och personbil på Nordanleden vid Arlanda. Enligt de första uppgifterna från polisen inträffade olyckan i samband med en omkörning. Det rådde stora framkomlighetsproblem i samband med räddningsinsatsen och vägen var helt avstängd.

Strax före klockan 11-meddelas att en person förts till sjukhus med ambulanshelikopter, andra kommer att föras till sjukhus med ambulans.

Enligt Aftonbladets rapportering är det fyra personer förda till sjukhus. Bussen och bilen ska ha frontalkrockat. Busschauffören klarade sig utan fysiska skador. Det var en UL-buss 801 som går mellan Uppsala-Arlanda. Tolv personer var ombord på bussen skriver Aftonbladet.

Polisen uppger vid 14.30-tiden att två av de skadade avlidit. Hur olyckan gått till ska utredas av polisen. Brottsrubriceringen är grov vårdslöshet i trafik, vållande till annans död samt vållande till kroppsskada.

 

Uppdaterad 15.18

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.