Foto: Arkivbild/märsta.nu

Flera personer inblandade i bråk

Flera personer har slagits vid Märsta station och ordningsvakter fick gå in och sära på bråkstakarna.

Polisen fick in samtal om bråket vid 16.15 på Märsta station. Enligt Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral är det flera ungdomar som slåss och ordningsvakter fick gripa in:
– Patrullen har nyss anlänt, man pratar in fyra eller fem ungdomar som varit inblandade, men jag vet inte vad facit är just nu, säger Eva Nilsson, presstalesperson vid Polisen till märsta.nu

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.