Två personer får långa fängelsestraff för mordet på en man i Valsta som sedan dumpades i Forsby.
En 20-årig man döms till fängelse i tolv år för mord, brott mot griftefrid, grovt vapenbrott och vapenbrott. Vidare döms en 49-årig man till anstiftan av mord och grovt vapenbrott till fängelse i sexton år. De båda ska i samförstånd ha dödat en man och sedan transporterat honom till Forsby utanför Odensala där han brändes. De båda ska vara släkt med varandra, ytterligare en släkting döms för skyddande av brottsling och flertalet trafikbrott. En flicka i 15-årsåldern döms även för skyddande av brottsling till ungdomstjänst i 30 timmar.
Mannen sköts i 20-åringens lägenhet, enligt domen ska någon form av bråk uppstått varpå den 49-årige mannen ska förmått 20-åringen att skjuta honom. 20-åringen sköt det första skottet vilket personer som befann sig i lägenheten berättade i i polisförhör. Mannen sköts med två skott, det andra skottet sedan vittnena lämnat lägenheten. Båda morddömda nekar till inblandning i mordet och bortforslande av kroppen.
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.