Foto: Pressbild/Tui

Fler väntas resa till sommaren

Resandet väntas öka tillsommaren då resebolag märkt av ett ökat antal bokningar.

Det hårt drabbade flyget kan få uppsving till sommaren. Flera resebolag rapporterar nu om ökat bokningsläge.
– Det är svårt att säga exakt vad denna positiva trend beror på, men vi tror att det är en kombination av det faktum att många längtar efter att resa mer än någonsin, samtidigt som vi ser nyheter om att vaccinering snart börjar runt om i Europa vilket skapar en positiv bild av framtiden. Vi har sett denna trend i Tyskland och Storbritannien och nu verkar det som om vi svenskar också är mer optimistiska, säger Adam Györki kommunikationsansvarig på TUI.

Bokningarna har ökat med 146 procent förra veckan jämfört med veckan tidigare och 200 procent jämfört med för en månad sedan. Östra Medelhavet är populärt, bland annat Kreta, Rhodos, Cypern och Kroatien.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.