Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Fler ungdomar i arbete

Ungdomsarbetslösheten i kommunen minskar nu kraftigt i kommunen som en följd av att restaurangnäringen och Arlanda kommit igång.

Som ungdomar räknas alla mellan 16-25 år som står till arbetsmarknadens förfogande. Efter en flera års ökning inom ungdomsarbetslösheten märks nu en kraftig minskning. Hela 3,5 procentenheter har ungdomsarbetslösheten gått ner i juli. Men fortfarande är drygt var tionde ungdom utan arbete.

Även arbetslösheten totalt sett minskar i kommunen, 0,9 procentenheter sjönk den för juli till 11,1 procent. Bland utlandsfödda gick arbetslösheten ner 0,8 procentenheter till 18,4 procent. Efterfrågan är just nu stor inom restaurang- och hotellnäringen samt brevbärare och terminalarbetare. Det finns också efterfrågan på elevassistenter, lagerarbetare och montörer.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.