Foto: Pressbild

Fler ungdomar är arbetslösa

Ungdomsarbetslösheten i kommunen gick upp det senaste året.

Ungdomsarbetslösheten bland unga i kommunen gick upp med 1,1 procent. Det gäller personer mellan 18-24 år. 7,1 procent av dessa var inskrivna som arbetssökande, det motsvarar 194 personer. På ett år har antalet ökat med 33 personer enligt Newsworthy.

Både arbetslösheten och ungdomsarbetslösheten är högre i Sigtuna kommun än i länet i övrigt. I nio andra av länets 26 kommuner är ungdomsarbetslösheten högre. I grannkommunen Väsby är den på 8,4 procent. Haninge och Upplands-Bro har den högsta med 9,5 respektive 9,2 procent.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.