Ungdomsarbetslösheten i kommunen gick upp det senaste året.
Ungdomsarbetslösheten bland unga i kommunen gick upp med 1,1 procent. Det gäller personer mellan 18-24 år. 7,1 procent av dessa var inskrivna som arbetssökande, det motsvarar 194 personer. På ett år har antalet ökat med 33 personer enligt Newsworthy.
Både arbetslösheten och ungdomsarbetslösheten är högre i Sigtuna kommun än i länet i övrigt. I nio andra av länets 26 kommuner är ungdomsarbetslösheten högre. I grannkommunen Väsby är den på 8,4 procent. Haninge och Upplands-Bro har den högsta med 9,5 respektive 9,2 procent.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.